Oxidační stres je biochemický proces na úrovni buněk, který je projevem nedostatečného přísunu antioxidantů naší potravou.Dal by se obrazně přirovnat k "vnitřnímu rezivění organismu". Má obrovský vliv na naše zdraví a délku života. Má také zásadní vliv na odolnost organismu vůči nejrůznějším škodlivým vlivům, ať jsou to infekce nebo škodlivé látky. Bez účinného snížení úrovně oxidačního stresu nelze očekávat významnější pokroky v léčení převážné většiny nemocí.
Druhou stranou mince je fakt, že současné zatížení organismu stresem, potravou plnou nevyzpytatelných „éček“, elektrosmogem a podobně, vyžaduje mnohonásobně větší přísun antioxidantů než například u našich prarodičů – ti si vystačili s kyselým zelím a jablky.
Antioxidanty si tělo neumí vyrobit samo, ani si je nedokáže ukládat do zásoby. Abychom dostali do organismu potřebné množství antioxidantů, museli bychom denně sníst 3-4 kg kvalitního bioovoce a zeleniny. To je prakticky nerealizovatelné a také velmi drahé.
Shrnuto a sečteno: nedostatečný přísun přírodních antioxidantů vede v současných podmínkách života ve společnosti k rychlému poškozování organismu a raketovému nárůstu civilizačních chorob (hypertenze, srdečně-cévní choroby, neurodegenerativní onemocnění, zvýšený výskyt alergií, autoimunitních onemocnění, nádorová onemocnění, onemocnění pohybového aparátu atd.). Běžně se dnes například používá výraz „epidemie cukrovky“, jako by šlo o infekční onemocnění. Některé nemoci v minulosti vyhrazené dospělým se v nebývalé míře začínají objevovat již v dětském věku (hypertenze, obezita, cukrovka, nádory).